Offroad Nedir ?

4×4 arazi araçları ile doğada zor koşullarda yol alma. Kelime anlamı olarak offroad “yol dışı” demektir ki yol olarak inşa edilmiş yerlerde offroad söz konusu olamaz. Offroad, kişisel hobi olarak yapılabileceği gibi spor olarak da icra edilebilir. Özel parkurlarda profesyonellerin yarıştığı offroad organizasyonları vardır.

Diğer motorsporlarında olduğu gibi Off Road yarışmalarında da alınması gereken güvenlik önlemleri çok önemlidir.

Yan yatmaların olasılığı yüksek olan sporda güvenlik kafesi dediğimiz Roll-cage önemli bir faktördür. Bunun yanında yarış koltuğu, sabit yangın söndürücü, 4 noktalı emniyet kemeri bu güvenlik önlemlerinden bazılarıdır.

Offroad un tanımı arazi aracıyla zor koşullarda yol almak gibi görünse de offroad aslında bi yaşam biçimidir. günlük hayatta sıkıştığın kutunun dışındaki özgür kişiliğinin bi nevi dışa vurumudur. haaaa herkeste böyle midir? tabiiki hayır… genelde insanların bu işi sevmesinin ilk sebebi adrenalin ve farklılıktır. aslında bunlar geçerli birer sebeptir ama sonuna kadar değil… başlangıç için güzel bi bahane olan bu sebeplerin akabinde ciddi bi felsefe gelmelidir. oda doğa sevgisi ve özgürlük… offroad cu bi fidanı ezemez ya da küçük bi su yatağını değiştiremez. direksiyonu oraya dönmez. ormana girmez mi? girer… dereye dalmaz mı? dalar… ama zarar veremez. ateşini yakarken daha önce ateş yakılmış bölgeyi seçer. etrafını güzelce taşlarla çevirir. yemeğini yedikten sonra bütün çöpünü bokunu püsürünü toplar. yemyeşil kuru bi yayladan geçerken gaza basıp gökyüzüne çimen fırlatmaz. sadece bataklıktaki yeşillikte bunu yapar ki kimsede bunun 1 hafta sonra eski haline gelmeyeceğini iddia edemez…